haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kadar komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere makaslamaklı dimdik hâline getirilmesine de sav makaslamaksı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu komünikasyon ihtiyacını önlemek derunin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makaslamaklarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın dirlikında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının gelişmesi ile birlikte sav ve habere ulaşma yolları değdavranışmiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile komünikasyon ihtiyaçlarını kontralamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolayca evetğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan duygusal ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasi, kazançlı, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Selen, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değdavranışimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersiz ertelenmek, adeta yaşamın haricinde ertelenmek manaına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her sabık gün kalan makaslamaklı, görsel ve davranışitsel yayın organları, topluma sav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu sav kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilgi çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla fenomen ve olgular sav kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin inı ısırması sav değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” nutuküyle dümdüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları açıklıkştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir derunin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sav kıymeti taşımazken bir ülkenin mevki reisının düşmesi sav kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi sav yaratıcı temel taştır. Bir haberin kıymetini anlamak derunin öncelikle sav konseptı üzerinde dikilmek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana mevrut çeşitli fenomen, gidişat ve görünümle ilgili fen ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin halka duyurulması için muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav makaslamakları denir.

urfa haber

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seo Fiyatları https://ihracatithalat.name.tr/ https://trafikgurultusu.name.tr/ https://guvenlikaciklari.name.tr/ https://gidaambalaj.name.tr/ https://elektriktasarrufu.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al